2024 Հեղինակ: Priscilla Miln | [email protected]. Վերջին փոփոխված: 2024-02-18 02:38
Ֆիզիկական դաստիարակությունը նախադպրոցական հաստատություններում սովորաբար անցկացվում է շաբաթական 3 անգամ (տարեկան 108): Ավելի մեծ խմբերի երեխաների համար նախատեսված են դասերի կազմակերպման բազմաթիվ տարբերակներ՝ սյուժետային, թեմատիկ, ավանդական, փոխանցումավազք, մրցումներ, խաղեր, աերոբիկայի տարրերով։
Պլանավորելիս դաստիարակը ավագ խմբում կազմում է ֆիզիկական կուլտուրայի թեմատիկ պարապմունքների ամփոփագիր: Դրա հիմնական նպատակն է երեխաներին ցույց տալ, թե ինչպես բարելավել և պահպանել առողջությունը ընդհանուր զարգացման վարժությունների օգնությամբ։
Սինոփսիս «Ֆիզիկական դաստիարակությունը ավագ խմբում»
Այս նյութը կազմված է հաջող, ճիշտ և պարզ դասի համար։ Սա մի տեսակ ուղեցույց է դաստիարակի համար, որը կօգնի բաց չթողնել բոլոր կարևոր կետերը։ ATՄանկապարտեզի ավագ խմբի ֆիզկուլտուրայի դասի ամփոփում, մանրամասն մուտքագրվում են հիմնական նպատակները, խնդիրները, վարքագծի ընթացքը, և արդյունքները նույնպես պարտադիր կերպով ամփոփվում են։
Նախ որոշվում է գործունեության տեսակը և փոխազդեցությունը զարգացման տարբեր ոլորտների հետ: Դա կարող է լինել սյուժետ, թեմատիկ, բաց ավանդական, ոչ ավանդական գործունեություն, որի ընթացքում զարգանում են խոսքային, գեղագիտական, գեղարվեստական, հաղորդակցական, սոցիալական հմտություններ։ Հստակ նպատակներ են դրված. Օրինակ՝ զարգացնել երեխաների երեւակայությունը, ֆանտազիան, սովորեցնել, թե ինչպես կողմնորոշվել խնդրահարույց իրավիճակներում, հաղթահարել շարժումների դժվարությունները։ Այս ամենը գրանցված է վերացական տեսքով։
Ավագ խմբում ֆիզիկական պատրաստվածությունը պետք է բնութագրվի որոշակի ալգորիթմի համաձայն: Անհրաժեշտ է մանրամասն նկարագրել ուսուցողական, կրթական, խոսքի, զարգացման առաջադրանքները, որոնց ցուցադրական նյութն է օգտագործվել։ Այն պետք է նշի, թե ինչ նախապատրաստական աշխատանք է իրականացվել, դասի հիմնական փուլերը (մաս և տեւողություն):
Կոմպոզիցիայի օրինակ
Ինչպե՞ս կատարել ֆիզկուլտուրայի դասի ամփոփում ավագ խմբում: Եկեք մանրամասն նայենք նախադպրոցական հաստատությունում «Անսովոր արկած» թեմայով դասի օրինակին։
Կրթության ոլորտը «Ֆիզիկական կուլտուրան» է, որը ինտեգրվում է ճանաչողական զարգացման, սոցիալ-հաղորդակցական, գեղարվեստական, գեղագիտական, խոսքի հետ։
Դասի տեսակը՝ սյուժետային-թեմատիկ.
Նպատակ -սովորեցնել երեխաներին դժվար իրավիճակներից ելք փնտրել՝ օգտագործելով ֆանտազիա, հաղթահարել շարժողական դժվարությունները:
Դաս է անցկացվում մարզա-երաժշտության տանը.
Ընդհանուր ժամանակը կազմում է 30 րոպե գումարած 2 րոպե պահեստային ժամանակը:
Ծրագրի բովանդակություն
Ավագ խմբում ֆիզկուլտուրայի սյուժետային դասի աբստրակտում ուսուցիչը մուտքագրում է բոլոր այն խնդիրները, որոնք պետք է լուծվեն:
Ուսումնական:
- վարժեցնել երեխաներին կազմակերպված և արագ հերթ կանգնել, քայլելիս հերթով կանգնել սյունակում և զույգերով;
- սովորել նոր վարժություններ;
- պահեք հավասարակշռությունը կողք-կողքի քայլելիս, կողքից քայլելիս, պահպանեք միմյանց միջև հավասար հեռավորություն;
- վազիր հավասար և «օձ»;
- բարձրանալ ձեր ծնկների վրա, աղեղների տակ;
- ճիշտ նետում, ճոճում, գնդակը լցնում։
Ուսումնական:
- զարգացնել արագությունը, արագությունը, ուժը, ճարպկությունը, համակարգումը, տոկունությունը, հետաքրքրությունը ֆիզիկական դաստիարակության նկատմամբ;
- կիրառել երաժշտական, խաղային, շարժիչ և խոսքային գործողություններ։
Ուսումնական:
- օգնելու ցանկություն սերմանել;
- եղիր բարի մարդկանց հետ;
- առաջացնել դրական հույզեր;
- բերեք կարգապահություն, քաջություն.
Խոսք՝
- բառապաշարի համալրում;
- ակտիվացրեք երեխայի խոսքը։
Հիմնական քայլեր
Դասի ընթացքը պետք է ներառվի նախադպրոցական հաստատության ավագ խմբի խաղային ֆիզկուլտուրայի դասի ամփոփագրում։ Գլխավոր հիմնականփուլերը և դրանց տևողությունը։
- Կազմակերպչական պահեր (խաղի մոտիվացիա).
- Ներածական մաս.
- Հիմնական.
- Եզրափակիչ.
- Արդյունք.
Պահանջվում է ամրագրման ժամանակ։
Մանրամասն նկարագրեք դասի ընթացքը, որը պետք է ներառվի ավագ խմբի ֆիզկուլտուրայի պարապմունքների ամփոփագրում։ Աղյուսակը ներկայացված է ստորև։
Բովանդակություն | Հնարքներ և մեթոդներ |
Մասնակիցները մտնում են դահլիճ, շարվում, ողջունում։ | Կազմակերպչական պահ |
Ներածական մաս Ուսուցիչը սկսում է խոսել. Նա երեխաներին հարցեր է տալիս՝ նրանք գիտե՞ն «Սագեր-կարապներ» հեքիաթը, ովքեր են դրա հերոսները։ Ցուցադրում է սլայդներ։ |
Այստեղ օգտագործվում է խոսքի մեթոդը, ակտիվացված է տեսողական, հետաքրքրությունը և ուշադրությունը։ Զրույց. |
Հիմնական մաս. Հեքիաթի սցենարով ուսուցիչն ընտրում է վարժություններ կատարելու համար։ Դուք կարող եք օգտագործել քայլել, վազել, վերակառուցել, շնչառական վարժություններ («Անտառը աղմկում է»): Օգտագործվում են մի շարք խաղեր («խնձորներով» օգտագործվում են գնդակներ, «Բաբակա-Յոժկա»), փոխանցումավազք («Մաքրենք վառարանը», «Ո՞վ ավելի արագ կհասնի սագերին»), հավասարակշռության վարժություններ («Ուղին». անտառում» մարմնամարզական նստարաններով, «Քայլում կամրջի վրայով», «Ո՞վ ավելի հեռու կշպրտի խճաքարը»): Մանրամասն սցենարը և նկարագրությունը, որի մասին հրահանգիչը մուտքագրում է ավագ խմբում ոչ ավանդական ֆիզկուլտուրայի դասերի իր ամփոփագրում: Ցուցադրվել էսլայդներ. |
Տեխնիկա. ուշադրություն ակտիվացնել, մատնացույց անել, հրահանգչի օգնություն, հիշեցում, հրահանգ, սովորել նոր վարժություններ, ցույց տալ շարժումներ, կրկնել, բացատրել, ամփոփել պատասխանները, գնահատել գործողությունները: Մեթոդներ՝ բանավոր, տեսողական, գործնական։ |
Վերջնական մասում ուսուցիչը պարզում է, թե արդյոք այն հավանել է երեխաներին, ամփոփում է, տալիս է տնային աշխատանք, հրաժեշտ է տալիս երեխաներին։ Մասնակիցները հերթագրվում են և մեկնում խումբ։ | Օգտագործեք ցուցում, հրաման: |
Յուրաքանչյուր խաղ, փոխանցումավազք, վարժություն շատ մանրամասն ստորագրված է՝ ինչ գործիք է օգտագործվել, քանի անգամ, ինչ է պետք անել, հաջորդականությունը, ով ում հետևում է, բոլոր անունները հաշվի են առնվում։ Նույնը վերաբերում է երկխոսություններին: Յուրաքանչյուր ոք ունի իր խոսքերը, դիտողությունները հստակ ըստ սցենարի:
Նախաաշխատանք
Դասից առաջ ուսուցիչը կազմում է «Ֆիզկուլտուրա ավագ խմբում» ամփոփագիրը, որը մեծապես կնպաստի նրա առաջընթացին։ Նման աշխատանքը շատ ժամանակ է պահանջում, բայց պատրաստման գործընթացում հրահանգիչը արագ կհիշի նյութը, կտեսնի բոլոր ուժեղ կողմերը և կվերացնի սխալները: Երեխաների համար անպայման կարդացեք «Սագեր-կարապներ» հեքիաթը, հնարավորության դեպքում նրանք կազմակերպում են մուլտֆիլմի դիտում, երեխաների հետ սովորում են հաշվել ոտանավորներ և բացօթյա խաղեր։
Սարքավորումներ և ցուցադրական նյութեր
Գործընթացը կպահանջի հետևյալ սարքավորումները՝
- պրոյեկտոր;
- էկրան;
- նոութբուք;
- երաժշտական նվագակցություն;
- գնդակներ;
- arcs;
- լարեր;
- հենակետեր;
- մարմնամարզական նստարան;
- Բաբա Յագայի կոստյում.
Դեմո՝
- պատկերազարդում հեքիաթի համար;
- սլայդներ.
Որպես օժանդակ նյութ օգտագործվում է նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ավագ խմբում թեմատիկ ֆիզկուլտուրայի պարապմունքների ամփոփագիրը։
Վերահսկողություն նյութի յուրացման նկատմամբ
Դասից առաջ անցկացվում է կազմակերպչական պահ, այն է՝ երեխաների շարվածքը։ Ներածական և վերջնական մասերում օգտագործվում է ճակատային կազմակերպումը, այսինքն՝ առաջադրանքները կատարում են բոլոր մասնակիցները։ Հիմնականին ավելացված է նաև ենթախումբ։
Ձուլման հսկողությունը կայանում է նրանում, որ խաղային գործունեության միջոցով հրահանգիչը վերահսկում է վազքի, քայլելու, հավասարակշռության վարժությունների ճիշտ կատարումը, վերակառուցումը, բացօթյա խաղերում անվտանգության կանոնների պահպանումը և վարժությունների որակը: Համառոտ «Ֆիզկուլտուրա ավագ խմբում» պատրաստ է։
Բաց նիստ
Նման դասն էլ ավելի հուզիչ է ուսուցչի համար։ Դրան կարող են գալ գործընկերներն ու ղեկավարությունը։ Այստեղ կարևոր է, որ ուսուցիչը դրսևորի իրեն, իր պրոֆեսիոնալիզմը, երեխաներին կազմակերպելու և նրանց տեղեկատվություն փոխանցելու կարողությունը, քանի որ հենց դա է գնահատվելու։ Նման իրավիճակում պարզապես անհրաժեշտ է նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ավագ խմբում կազմել ֆիզիկական կուլտուրայի բաց դասի մանրամասն ուրվագիծ և հստակ հետևել դրան: Այստեղ գրված է յուրաքանչյուրըքայլ, շարժում, երկխոսություններ.
Նման դասին կարող են ներկա գտնվել նաև ծնողներ, ովքեր իրենց հերթին կգնահատեն ուսուցչի վերաբերմունքը երեխաների նկատմամբ, ինչպես նաև այն, թե որքան հետաքրքիր էին նրանք դասին, ինչ նոր սովորեցին, նրանց հմտությունները. ընդհանուր.
Այսօր առողջ լինելը նորաձև է։ Ժամանակակից մարդիկ հոգ են տանում իրենց մասին, զբաղվում սպորտով, ֆիթնեսով։ Երեխային վաղ տարիքից պետք է սովորեցնել ուշադիր լինել իր առողջության նկատմամբ, ինչը պետք է անի նախադպրոցական տարիքի ուսուցիչը, քանի որ հենց այստեղ են երեխաներն անցկացնում իրենց ժամանակի մեծ մասը։ Դրան կարելի է հասնել միայն խաղերի, հեքիաթների միջոցով, փոքրիկին հետաքրքրելով։
Խորհուրդ ենք տալիս:
Ավագ խմբում ծնողական ժողովի արձանագրություն. մեթոդաբանական մշակումներ, վարման կանոններ, պահանջներ և արդյունքներ
Ավագ խմբում ծնողական ժողովի արձանագրությունը ներառում է երեխայի զարգացման որոշակի մեթոդների պատրաստում: Այդ նպատակով մանկավարժը հրավիրում է ծնողներին և խոսում երեխաների զարգացման միտումների մասին: Մանկավարժը կոնկրետ նպատակներ է դնում՝ ամրապնդելու յուրաքանչյուր երեխայի ֆիզիկական և մտավոր առողջությունը
Սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում ավագ խմբում, ԳԷՖ
Նախադպրոցական հաստատությունում ուսումնական գործընթացի առաջնահերթություններից է սոցիալական և հաղորդակցական հմտությունների ձևավորումը երեխաների մոտ, ովքեր նոր են սովորում հարաբերություններ հաստատել ուրիշների հետ: Իսկ նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ուսուցիչը հանդես է գալիս որպես յուրօրինակ դիրիժոր՝ ապահովելով երեխայի սոցիալական և հաղորդակցական հմտությունների ամբողջական ձևավորման պահանջը
Դիմում ավագ խմբում «Ձմեռ» թեմայով։ Դիմումի դասի ամփոփում մանկապարտեզում
Գործվածքին և դեկորատիվ նյութերին մոտ՝ ուլունքներ, կոճակներ, ռինսթոններ, ցանցեր… Դրանց օգտագործմամբ կիրառությունները լավագույնս արվում են ստվարաթղթի վրա: Ինչ կասեք բամբակի բուրդի մասին: Դիմում «Ձմեռ» թեմայով ավագ խմբում կամ մեջտեղում - դրա լավագույն օգտագործումը
Առավոտյան վարժությունների համալիր նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ավագ խմբում
Նախադպրոցականները արագ խելամիտ են, նրանցով կարող եք իրականացնել առավոտյան վարժությունների համալիր մեծահասակների համար։ Հատուկ մթնոլորտ է տիրում մանկապարտեզի ավագ խմբում։ Հոդվածը համոզում է մանկավարժներին և ծնողներին, թե որքան օգտակար են վարժությունները երեխայի մարմնի և երեխայի հուզական վիճակի համար։
Անսովոր նկարչություն ավագ խմբում. Ոչ ավանդական նկարչություն մանկապարտեզում
Երեխային ծանոթացնելն իրեն շրջապատող աշխարհի բազմազանությանը նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ աշխատող ուսուցչի առաջ ծառացած հիմնական խնդիրներից է: Այս նպատակին հասնելու մեծ հնարավորությունները ներառում են ոչ ավանդական նկարչություն: Մանկապարտեզում այս ոլորտն այսօր առանձնահատուկ ուշադրության է արժանանում։